SOCCER

Mt. Vernon 3, Teutopolis 0

Teutopolis lost its first match of the season on Saturday.

The Wooden Shoes fell to Mt. Vernon 3-0 to fall to 5-1 on the year.

Olney 4, Altamont 3

Altamont fell to Only on Saturday 4-3.

The Indians had two goals from Jack Lowry and one goal from Bryce Suckow.

Altamont (4-3) had seven shots and three on goal.

Newton 8, Charleston 0

Newton shut out Charleston on Saturday.

The Eagles won 8-0, behind four goals from Carder Reich. Luke Weber added two, and Gage Reynolds and Makai Kuhn also netted goals in the victory.

Reynolds added three assists, while Reich had one.

Newton improves to 5-1 on the season.


VOLLEYBALL

St. Elmo (Brownstown) 2, Neoga 0

In their final match of the day, SEB defeated Neoga in straight sets.

The Eagles won the first set 25-19 and the second 25-21.

SEB (5-4) had contributions from Laney Baldrige (eight kills, one block, and 10 digs), Lydia Smith (two kills), Lillian Nolen (two kills, three aces, one block, and six digs), Peyton Garrard (one kill, one ace, four digs, and seven assists), Shelby Sasse (four aces, four digs, and two assists), Morgan Hall (one ace, one block, and seven digs), and Olivia Baker (three digs).

Mattoon 2, St. Elmo (Brownstown) 0

SEB fell to Mattoon in straight sets in its fourth match of the day.

The Eagles lost the first set 25-14 and the second 25-15.

SEB (4-4) had contributions from Morgan Hall (three kills, one block, and four digs), Lillian Nolen (one kill and one dig), Peyton Garrard (one ace, two digs, and three assists), Lydia Smith (one ace), Shelby Sasse (six digs and one assist), Laney Baldridge (three digs), and Anna Stine (one dig).

St. Elmo (Brownstown) 2, Heyworth 1

SEB moved to 2-1 on the day after a three-set win over Heyworth.

The Eagles won the first set 25-21, lost the second 25-23, and won the third 15-11.

SEB (4-3) had contributions from Laney Baldridge (eight kills, one ace, and 15 digs), Morgan Hall (four kills, one ace, one block, six digs, and one assist), Lydia Smith (three kills, one ace, three digs, and two assists), Peyton Garrard (two kills, three aces, nine digs, and nine assists), Shelby Sasse (two aces, nine digs, and three assists), Lillian Nolen (one ace and three digs) and Anna Stine (one dig).

St. Elmo (Brownstown) 2, Sullivan 0

In its second match of the day, SEB defeated Sullivan 25-12, 25-22.

The Eagles had contributions from Laney Baldridge (seven kills), Lillian Nolen (five kills, two aces, two digs, and one assist), Peyton Garrard (three aces, six digs, and eight assists), Morgan Hall (three aces and three digs), Shelby Sasse (one ace and four digs), Lydia Smith (one assist), and Anna Stine (one assist).

SEB moved to 3-3 with the win.

Pana 2, St. Elmo (Brownstown) 0

SEB lost its first match of the Mattoon Invite on Saturday.

The Eagles fell to Pana in straight sets 25-19, 25-18.

SEB (2-3) had contributions from Morgan Hall (three kills, two blocks, five digs, and one assist), Laney Baldridge (two kills, one block, and 10 digs), Lydia Smith (one kill, one block, one dig, and one assist), Lillian Nolen (one kill, two aces, two blocks, six digs, and one assist), Peyton Garrard (one kill, one ace, five digs, and six assists), and Shelby Sasse (one kill, one ace, and seven digs).

Olney Tournament

Newton took second at the Olney Tournament on Saturday.

The Lady Eagles fell to Unity in the finals in three sets 13-25, 25-23, 8-15.

In pool play, Newton (6-1) defeated Mt. Zion 25-20, 25-22, and Salt Fork 25-18, 25-19, before moving to bracket play, where they defeated Mt. Carmel 25-14, 25-11, and St. Anthony in three sets 25-20, 20-25, 21-19.

For the tournament, Newton had contributions from Brooke Johnson (10 aces, 23 kills, three assists, one block, and 46 digs); Jenna Ochs (seven aces, 25 kills, one assist, and five blocks); Laney Hemrich (five aces, one assist, and 18 digs); Brooke Schafer (four aces, six kills, 91 assists, three blocks, and 31 digs); Elley Bennett (two aces, three assists, and 31 digs); Jayden Weidner (two aces and one dig); Emma Oldham (28 kills, three blocks, and nine digs); Faith Shull (25 kills, three blocks, and nine digs); Ava Kessler (12 kills, five blocks, and eight digs); Emma Rauch (one kill), and Amber Russell (two assists and 17 digs).

As for St. Anthony, the Bulldogs finished third.

St. Anthony (5-3) defeated Fairfield 25-19, 14-25, 19-15; Tuscola 25-14, 25-19, and Mt. Carmel 25-21, 25-16. The Bulldogs lost to Unity 20-25, 15-25, and Newton 20-25, 25-20-, 19-21.

For the tournament, St. Anthony had contributions from Anna Faber (four kills, one ace, one block, and 68 assists); Addie Wernsing (two kills and 12 aces); Andrea Rudolphi (21 kills and 13 aces); Stacie Vonderheide (one kill, one block, and seven assists); Abbi Hatton (28 kills, four aces, and one block); Addi Nuxoll (one block); Lucy Fearday (26 kills, eight aces, and four blocks); Maddie Kibler (seven kills); Anna Niemeyer (five kills, five aces, and four blocks), and Emma Ashton (four aces and three assists).


GIRLS TENNIS

Effingham 7, Belleville East 2

Effingham picked up a win over Belleville East in the Edwardsville Tournament on Saturday.

The Flaming Hearts won 7-2, in the only match they played due to rain pushing the tournament to today (Monday).

In singles competition, Lydia Kull defeated Reese Altepeter 3-6, 6-3, 10-6; Aila Woomer defeated Jaryssa Jones 6-3, 6-2; Izzy Volpi defeated Ava Neumayer 7-5, 6-3; Gracie Kroenlein defeated Aaliyah Hodge 6-0, 6-0, and Kaitlyn Parker defeated Mya Johnson 6-0, 6-0. The lone loss for Effingham came when Eden Wendling fell to Olivia Perada 7-6, 6-4.

Meanwhile, in doubles action, Wendling and Kroenlein defeated Neumayer and Rose Peden 8-0, while Volpi and Parker defeated Alexis Boyd and Rihannia Owens 8-0. The lone loss came when Kull and Woomer fell to Altepeter and Perada 8-3.


CROSS-COUNTRY

Chrisman Cowchip Invitational

St. Anthony finished eighth out of nine teams in the boys' three-mile championship flight at the Chrisman Cowchip Invitational Saturday.

The Bulldogs finished with 287 points.

Junior Griffen Elder finished with the best time, crossing at 18:11.02 for a ninth-place finish in the championship flight.

In the second flight, junior Conlan Walsh finished seventh with a time of 18:49, while junior Gio Buccio finished eighth in the third flight after a time of 19:23.

As for other finishes, Nick Wiedman finished 15th in the fourth flight with a time of 21:31. Sophomore Aidan Braunecker finished fifth in the fifth flight at 19:56. Junior Max Sager finished 12th in the sixth flight at 22:03. Freshman Calvin Sudkamp finished 14th in the seventh flight at 23:52, and junior Sam Deters finished 30th, in the three-mile open, with a time of 25:16.08.

Meanwhile, on the girls' side, St. Anthony finished ninth with 368 points.

Senior Macy Rietz finished with the best time, crossing at 29:01 for a 13th place finish in the championship flight.

In the second flight, sophomore Emma Helmink finished 11th with a time of 23:26, while junior Rilie Willenborg finished 14th with a time of 26:45.

As for other finishes, senior Riley Guy finished 11th with a time of 26:11 in the fourth flight. Freshman Taylor Miller finished ninth with a time of 25:41 in the fifth flight. Sophomore Grace Niebrugge finished 12th with a time of 26:45 in the sixth flight. Freshman Addie Krouse finished 11th with a time of 26:47 in the seventh flight, and freshman Ava Faber and sophomore Carry Goeckner finished 11th and 43rd, respectively, in the three-mile open.

Teutopolis also competed in the event but didn't have a final score.

Freshman Oliver Lee posted a time of 21:39, while senior Devon Probst finished at 21:48. Senior Jackson Vonderheide finished at 22:11, junior Joseph Lee at 22:32, and freshman Luke Dennis at 25:16.

As for the girls, sophomore Olivia Copple finished at 23:31, sophomore Kaitlyn Vahling at 27:39, senior Aubrey Collins at 28:08, and senior Katie Kingery at 29:36.

Charleston Cross-Country Invitational

Effingham finished third, out of 14 teams, in girls' races, while the boys finished seventh at the Charleston Cross-Country Invitational at Panther Trail Saturday.

The Flaming Hearts had 134 points in girls' races, while the boys had 194 points.

Freshman Jessica Larson finished 11th with a time of 20:24 to lead Effingham.

Other finishes came from junior Kayleigh Koester, who was 16th at 20:47, freshman Haddie Hill, who was 35th at 21:54, sophomore Audrey Wagoner, who was 47th at 22:51, junior Allison Miller, who was 52nd at 22:58, freshman Morgan Springer, who was 53rd at 23:04, and sophomore Gracie Eaton, who was 117th at 28:24.

As for boys' times, junior Andrew Donaldson was the top finisher for the Flaming Hearts after a time of 16:46 to finish 12th.

Other finishes came from junior Garrett Wagoner, who was 19th at 17:10, freshman Adam Flack, who was 26th at 17:32, senior Jon Perry, who was 77th at 19:14, freshman Sam Spicer, who was 85th at 19:57, freshman Aaron Hill, who was 94th at 20:32, and junior Payton Bushue, who was 103rd at 21:17.

Newton and Neoga also competed.

The Eagles finished fifth in boys' and girls' races, while the Indians finished 13th in boys' and 11th in girls' races.

For Newton, senior Rylea Borgic won the event at 19:30, while freshman Natalie Kistner was 19th at 21:00; freshman Heidi Lindemann, 49th at 22:53; junior Alexis Hetzer, 59th at 23:39, and junior Taylor Slough 65th at 24:05.

As for boys' finishes, sophomore Owen Mahaffey was 22nd at 17:22; junior Clay Bergbower was 33rd at 17:48; junior Nick Shamhart was 36th at 17:52; sophomore Luis Zavala was 44th at 18:09; junior Ben Street was 59th at 18, and sophomore Brock Probst was 78th at 19:26.

Other times from the Eagles came from freshmen Isaac Street and Ian Bower, who finished 98th and 139th, respectively.

Lastly, for Neoga, the Indians finished with 321 points among girls' finishers and 360 points among boys' finishers.

Freshman Ani Edwards was the top girls' finisher, finishing 42nd at 22:41.

Other girls' finishes for Neoga came from senior Maggie Clark, who was 74th at 24:35; sophomore Lexie Fletcher, who was 95th at 26:27; senior Emma Butler, who was 98th at 26:43; senior Abbagayl Howald, who was 108th at 27:38; freshman Addison Mast, who was 120th at 28:45, and senior Myah Wright, who was 131st at 35:02.

On the boys' side, senior Wiley Peters finished 38th at 17:57 for the team's best time.

Other boys' finishes came from junior Michael Beaumont, who was 87th at 20:11; junior Jack Pruemer, who was 91st at 20:25; junior Hank Warfel, who was 95th at 20:32; freshman Riley Morgan, who was 119th at 22:40, and freshman Rylon Eaton, who was 126th at 23:13.

Trending Video