The Lake Sara Dam Run took place last weekend with a 5K and an 8 mile men’s and women’s race.

The top overall winners were Chris Byron of Champion, MA in the 5K men’s division in 16:56 minutes. In the women’s 5K, Alisa Gilliam of Troy won in 20:46.

In the eight mile men’s race, Eric Bush of Flora won in 42:49. In the women’s eight mile race, Jane Meyer of Teutopolis won in 56:49.

Lake Sara Dam Run Results

8 Mile Men

0-10 — 1. Nathaniel Dulaney (Clay City), 88:29

15-19 — 1. Drew Shetley (Salem), 53:53; 2. Jacob Bockhorn (Troy), 63:10

20-24 — 1. Todd Severe (Troy), 51:02; 2. Ramie Clagg (Altamont), 54:12

25-29 — 1. James Marino (Troy), 45:02; 2. Greg Jackson (Troy), 53:44; 3. Jeff McDevitt (Effingham), 70:47; 4. Matt Carpenter (Tuscola), 78:46

30-34 — 1. Jeff Kelly (Urbana), 46:20; 2. Eric Zeller (Effingham), 62:35; 3. Jamie Ayers (Flora), 65:57; 4. Jerry Harrison (Mattoon), 66:17; 5. Sal Nudo (Champaign), 70:59; 6. Jason Wyatt (Charleston), 74:25; 7. Kim Tegeler (Shumway), 94:39

35-39 — 1. Erik Bush (Flora), 42:49; 2. Eric Lake (Louisville), 55:24; 3. David Rhodes (Marshall), 60:32; 4. David Kowalski (Effingham), 61:41; 5. Damon Moody (Neoga), 62:18; 6. Brian Packer (Mattoon), 62:20; 7. David Miller (Hidalgo), 64:05; 8. Brett Tarr (Newton), 65:37; 9. Kirk Gadberry (Effingham), 71:20; 10. Ed Moss (Decatur), 73:07; 11. Tony Reed (Clay City), 73:45; 12. Gene Pinney (Chrisman), 86:24

40-44 — 1. Tod Earleywine (Effingham), 46:29; 2. Roch Hartke (Effingham), 47:30; 3. Tony Garrett (Neoga), 49:30; 4. Nick Whiteside (Troy), 49:52; 5. Tom Gettinos (Taylorville), 58:00; 6. Kerry Rascher (Flora), 58:45; 7. Pete Grimes (Dieterich), 61:30; 8. Gary Kroeger (Dieterich), 61:59; 9. 10. Jeff Lacksen (Sparta), 63:00; 11. Brent Shetle (Salem), 64:42; 12. Tim Runyon (Kell), 64:58; 13. Greg Grinestaff (Effingham), 67:26; 14. Jeff Rodgers (Effingham), 70:09; 15. Joe Jansen (Mason), 70:30; 16. Jim Earleywine (Flora), 71:13; 17. Roch Westendorf (Dieterich), 76:47; 18. Travis Wyatt (Newton), 77:39; 19. Jeff Crowell (Effingham), 91:35

45-49 — 1. Terry Meyer (Teutopolis), 50:47; 2. Don Frichtl (Paxton), 51:54; 3. Dave Price (Effingham), 54:54; 4. Darrell Miller (Troy), 61:06; 5. Jim Esker (Teutopolis), 61:53; 6. Larry Price (Effingham), 62:06; 7. Randy Hartke (Effingham), 65:19; 8. Scott Ealy (Effingham), 65:54; 9. Doug Thomas (Effingham), 71:22; 10. Kevin Ord (Xenia), 17:23; 11. Stuart Cummins (Effingham), 72:02; 12. Todd Thoman (Mattoon), 73:59; 13. John Brooks (Hutsonville), 74:27; 14. John Longwell (Effingham), 78:11

50-54 — 1. David Minor (Clinton), 53:34; 2. Herman Brummer (Teutopolis), 56:49; 3. Donald Poe (Effingham), 63:14; 4. Dan Niebrugge (Effingham), 66:51; 5. Terry Bierman (Newton), 67:24; 6. Mark Calvert (Newton), 70:05; 8. Jerry Boyd (Charleston), 70:17; 9. Bill Burger (Mattoon), 70:56; 10. Kenneth Larimore (Effingham), 70:57; 11. Jack Schultz (Effingham), 73:45; 12. Dana Budd (New Haven), 76:54

55-59 — 1. Dan Lindley (Neoga), 60:05; 2. Roger Kinder (Newton), 67:23; 3. Charles Cordrey (Louisville), 72:49; 4. Dan Hoeinghaus (Kinmundy), 73:31

60 Plus — 1. Paul Spinner (Paris), 66:09

8 Mile Women

25-29 — 1. Stacey Niebrugge (Sigel), 71:56; 2. Heidi Wilson (Altamont) 72:51; 3. Megan Carpenter (Tuscola) 74:26; 4. Jenny Sipes (Charleston) 85:49; 5. Elizabeth Paschen (Robinson) 88:36; 4. Crystal Sheets (Hutsonville) 90:39; 5. Angie Bierman (Effingham) 95:35

30-34 — 1. Cherilea Pitcher (Montrose) 75:28; 2. Holly Farley (Newton) 75:56; 3. Tammy Hammack (Dix) 76:47; 4. Nicole Bierman (Louisville) 96:48

35-39 — 1. Kim Meyer (Terre Haute, Ind.) 65:16; 2. Gina Drees (Teutopolis) 65:33; 3. Melinda Roberts (Ogden) 68:10; 4. Rachel Cravatta (Sullivan) 69:16; 5. Linda Tharp (Hidalgo) 70:26; 6. Becky Wenthe (Effingham) 77:40; 7. Lisa Kallis (Charleston) 79:01

40-44 — 1. Shelley Nuelle (Effingham) 63:04; 2. Joanne Bockhorn (Troy) 64:06; 3. Barbie Ambuehl (Kinmundy) 73:30; 4. Leana Coffey (Ogden) 77:00; 5. Margaret Antonik (Mattoon) 77:54; 6. Lisa Kowalski (Effingham) 79:02; 7. Lisa Crowell (Effingham) 91:31

45-49 — 1. Jane Meyer (Teutopolis) 56:49; 2. Cathy Bierman (Effingham) 80:14

50-54 — 1. Mary Lacksen (Sparta) 67:25; 2. Donna Kutcher (Effingham) 85:42; 3. Joyce Worman (Effingham) 94:18; 4. Liz Bierman (Effingham) 94:19

55-59 — 1. Barb Scrogham (Fort Wayne, Ind.) 71:25; 2. Myra Cordrey (Louisville) 94:38

5K Run Men

0-10 — 1. Will Lacksen (Sparta) 25:09; 2. Jake Grimes (Dieterich) 30:32; 3. Tyler Westendorf (Dieterich) 30:41; 4. Rollin Ruesken (Effingham) 42:47

11-14 — 1. Nick Selby (Shelbyville) 19:24; 2. Joe Mayhaus (Altamont) 22:59; 3. Larry Lacksen (Sparta) 23:35; 4. Trent Hartke (Effingham) 23:54; 5. David Orr (Effingham) 23:55; 6. Drew Willenborg (Effingham) 23:45; 7. Joel Baker (Effingham) 23:57; 8. Cody Hartke (Effingham) 24:22; 9. Michael Gadberry (Effingham) 25:18; 10. Daniel Lechman (Effingham) 25:46; 11. Taylor Oltman (Effingham) 25:50; 12. Kerry Phillips (Altamont) 26:21; 13. Trent Gebben (Effingham) 26:40; 14. Tim Luchtefeld (Morton) 27:19; 15. Blake Grinestaff (Effingham) 27:46; 16. Ryan Westendorf (Dieterich) 28:33; 17. Tanner Rhodes (Marshall) 28:35; 18. Aaron McDevitt (Effingham) 35:05; 19. Eric Larimore (Effingham) 36:51; 20. Sean Dammerman (Effingham) 38:25; 21. Kalan Pivoney (Effingham) 40:45

15-19 — 1. Zach Scott (Effingham) 21.08; 2. Jake Voyles (Watson) 21:47; 3. Joseph Beyers (Pana) 22:27

20-24 — 1. Jeremy Smith (Troy) 17:30; 2. Luke Zwilling (Urbana) 21:13; 3. Craig Hartrich (Newton) 21:25; 4. Scott Mahon (Effingham) 21:48; 5. Greg Keitel (Effingham) 23:51; 6. Jarad Otloe (Pana) 24:27; 7. Frank Henry (Farina) 26:00; 8. Lindsay Lynch (West Salem) 26:31; 9. Lucas Shelley (Watson) 56:09

25-29 — 1. Shawn Gray (Altamont) 18:38; 2. Mark Merkel (Effingham) 20:44; 3. Kevin Wiedman (Effingham) 23:11; 4. Scott Repking (Effingham) 25:57; 5. Art Geen (Effingham) 26:06; 6. Matt Gillenwater (Urbana) 26:07; 7. Will Perkins (Pana) 26:48; 8. Jeremy Rinkel (Effingham) 28:32; 9. Joe Fearday (Sigel) 29:45; 10. David Emmerich (Effingham) 30:00; 11. Jeff Closson (Effingham) 33:32; 12. Ben Moran (Watson) 55:32

30-34 — 1. Justin Weiss (Charleston) 16:56; 2. Jason Carpenter (Effingham) 21:52; 3. Rick Belford (Mason) 24:57; 4. Kristopher Lipe (Effingham) 28:44; 5. Jason Shrum (Springfield) 32:00; 6. John Sipes (Charleston) 34:15

35-39 — 1. Chris Byron (Champion) 16:56; 2. Mark Niebrugge (Effingham) 21:36; 3. Greg Powell (Effingham) 22:46; 4. David Glaspy (Charleston) 22:48; 5. Kirk Branch (Monticello) 23:04; 6. Ed Thomas (Effingham) 24:30; 7. Rich Hartke (Teutopolis) 24:34; 8. Dave Skocy (Mattoon) 26:37; 9. Larry McDevitt (Effingham) 30:14; 10. Rodney Davidson (Effingham) 31:17; 11. Cory Ristvedt (Parkersburg) 33.40; 12. Stephanie Thompson (Effingham) 34.11

40-44 — 1. Jeff Bockhorn (Troy) 20:57; 2. Bill Hoelscher (Effingham) 21:17; 3. Mark Beason (Mattoon) 21:23; 4. John Koehler (Troy) 24:18; 5. Carl Koester (Effingham) 24:53; 6. Duane Beyers (Pana) 27:20; 7. Henry Luchtefeld (Morton) 27:39; 8. Michael McDevitt (Effingham) 27:48; 9. Marty Fatheree (Flora) 29:33; 10. Chris Bough (Charleston) 31:29

45-49 — 1. Nick Giovanetti (Dupo) 23.51; 2. Kevin Kirts (Mattoon) 24:25; 3. Jim Conley (Flora) 24:28. 4. John Kay (Effingham) 24:55; 5. John Nuelle (Effingham) 25:55; 6. Sam Giovanetti (Dupo) 26:09; 7. Richard Rudy (Flora) 26:32; 8. Michael Lechman (Effingham) 27:26; 9. Bill Luchtefeld (Alton) 28:22; 10. Michael Craig (Martinsville) 29:00; 11. Robert Logsdon (Sullivan) 29:29

50-54 — 1. Joe Page (Decatur) 24:29; 2. Charlie Luchtefeld (Effingham) 27:38; 3. John Merkel (Effingham) 28:00; 4. James Ewing (Gays) 32:17; 5. Tim Rhodes (Stewardson) 32:57

55-59 — 1. Dennis Montavon (Effingham) 28:58; 2. Frank Robertson (Effingham) 29:21; 3. Michael Faught (Mattoon) 34:57; 4. Richard Ayers (Aviston) 36:40; 5. Larry Hopkins (Vandalia) 46:53

60 Plus — 1. Bob Rosengarten (Effingham) 27:50; 2. Jerry Bauer (Tuscola) 28:46; 3. JC Edwards (Mode) 28:50; 4. Ben Kirkpatrick (Covington) 35:46; 5. Randall Hill (Fairview Heights) 50:10

Tags

Recommended for you