Effingham Daily News, Effingham, IL

Sports

April 9, 2014

Hearts girls, Shoes boys win at Effingham

EFFINGHAM — The Effingham girls track team took the top spot at Tuesday's quad meet with Teutopolis, St. Anthony and Newton, topping Newton by 22 points.

Effingham dominated the distance runs with first-place finishes by Madi Woelfer, in the 3200-meter, and Jenna Bingham, in the 1600-meter run. Shayna Phillips placed first in the 800-meter run as well.

The Hearts picked up critical points in winning the 4x800 and 4x400 relays, while also getting first-place finishes by Jaclyn Steppe, in high jump, and Jantzen Michael, in the discus.

They edged the Eagles in points, despite big performances by McKendra Barthelme and Hannah Litzelman. Barthelme swept the hurdle events, 300- and 100-meters, and added a first place finish in the long jump, winning by almost two feet.

Litzelman took first-place finishes in the 100- and 200-meter sprints, while the Eagles showed their team speed in winning the 4x100 and 4x200 relays. Reise Wyatt placed first in shot put.

Teutopolis placed third, dominating the pole vaulting event with a first-place finish by Rachel Westendorf and a second-place finish. Michelle Schmidt place first in the triple jump.

St. Anthony came in last place as a team. Elizabeth Falconburg delivered the Bulldogs' biggest highlight, a first-place finish in the 400-meter sprint.

RESULTS

1. Effingham 87, 2. Newton 65, 3. Teutopolis 60, 4. St. Anthony 46

200-meter sprint: 1. Litzelman (N) 26.55, 2. Rivera (E) 28.32, 3. Esker (SA) 29.34, 4. Kline (N) 29.49, Keck (E) 29.58

1600-meter run: 1. Bingham (E) 5:53.71, 2. Donaldson (E) 5:59.10, 3. Weichman (T) 6:47.22, 4. Wortman (SA) 6:49.50, 5. Geier (N) 7:01.27

4x800 relay: 1. Effingham 10:41.36, 2. St. Anthony 11:52.08, 3. Newton 12:08.93

4x100 relay: 1. Newton 53.76, 2. Effingham 54.22, 3. St. Anthony 54.66

4x200 relay: 1. Newton 1:51.47, 2. Effingham 1:56.30, 3. Teutopolis 2:02.07

4x400 relay: 1. Effingham 4:17.50, 2. St. Anthony 4:21.23, 3. Teutopolis 4:46.08

Long jump: 1. Barthelme (N) 17-4.5, 2. Davidson (N)15-7, 3. Wendt (SA) 15-5.5, 4. Schmidt (T) 15-1, 5. Johnson (T) 14-2

Pole vault: 1. Westendorf (T) 9-6, 2. Bueker (T) 9-0, 2. Woltman (SA) 9-0, 2. Slaughter (SA) 9-0, 3. Schwimke (T) 7-6

3200-meter run: 1. Woelfer, 2. Repking (T), 3. Deters (T)

Triple jump: 1. Schmidt (T) 33-2, 2. Green (E) 31-5, 3. Wendt (SA) 31-0, 3. Johnson (N) 31-0

High jump: 1. Steppe (E) 4-10, 1. Keitel (E) 4-10, 2. Webb (N) 4-6, 3. Niemerg (T) 4-4, 4. Platz (T) 4-4

400-meter sprint: 1. Falconburg (SA) 1:03.71, 2. Weichman (T) 1:05.76, 3. Niebrugge (E) 1:06.03, 4. Slaughter (SA) 1:06.17, 5. Davidson (N) 1:08.58

Shot put: 1. Wyatt (N) 33-8, 2. Hoene (T) 30-11.75, 3. Cartrell (N) 30-1, 4. Stephenson (E) 28-10.75, 5. Willey (T) 27-6.75

100-meter sprint: 1. Litzelman (N) 13.13, 2. Rivera (E) 13.41, 3. Esker (SA) 13.81, 4. Davidson (N) 13.67, 5. Westendorf (T) 14.00

800-meter run: 1. Phillips (E) 2:44.60, 2. Thompson (T) 2:52.79, 3. Monnet (E) 2:56.14, 4. Wortman (SA) 2:59.04, 5. Geier (N) 3:04.15

Discus: 1. Michael (E) 92-0, 2. Hadra (N) 82-5, 3. Willey (T) 82-4, 4. Apke (T) 75-17, 5. Stephenson (E) 69-11

100-meter hurdles: 1. Barthelme (N) 16.30, 2. Ragland (SA) 17.56, 3. Huerman (E) 18.14, 4. Shamhart (N) 18.17, 5. Wessel (T) 18.65

300-meter hurdles: 1. Barthelme (N) 49.90, 2. Steppe (E) 51.05, 3. Ragland (SA) 52.07, 4. Westendorf (T) 52.18, 5. Jansen (T) 53.36

BOYS

The Teutopolis boys issued a dominating team performance in Tuesday's quad meet with Effingham, Newton and St. Anthony.

Kyle Blievernicht led the Shoes with two first-place finishes, one in the 110 high hurdles and another in the 400-meter race.

Lucas Probst took first-place in the 3200-meter for the Shoes, while Riley Drees took the top spot in 300-meter long hurdles. Adam Goedde took first in the 200-meter run. Andrew McWorter took first in the pole vault, while Justin Hunt finished first in the long jump and Cody Heuerman took the top spot in the triple jump. The 4x400 relay team took first, rounding out the Shoes' top finishers.

Effingham finished second, 32 points shy of Teutopolis' mark. The Hearts took home first place finishes with Evan Boggs in the shot put, Josh Donaldson in the 800-meter run, Ben Percival in the 100-meter sprint and Billy Arndt in the discus.

The Hearts also took first in the 4x800 meter race, rounding out their top finishes.

Newton and St. Anthony finished in a distant third and fourth, respectively, but St. Anthony took home two first-place finishes with Andrew Gardewine in the high jump and the 1600-meter run. The Eagles placed first in the 4x100 and 4x200 relays.

RESULTS

1. Teutopolis 120, 2. Effingham 88, 3. Newton 46, St. Anthony 23

High jump: 1. Gardewine (SA) 5-10, 2.Niebrugge (T) 5-8, 2. Mette (T) 5-8

Discus: 1. Arndt (E) 130-7, 2. Boggs (E) 126-9, 3. Esker (SA) 118-10, 4. Jansen (T) 108-3, 5. Schocker (T) 102-10

4x800 relay: 1. Effingham 9:10.55, 2. Teutopolis 9:39.16, 3. Newton 10:20.19

4x100 relay: 1. Newton 46.25, 2. Effingham 46.39, 3. Teutopolis 48.41

4x200 relay: 1. Newton 1:35.65, 2. Teutopolis 1:38.18, 3. Effingham 1:39.95

4x400 relay: 1. Teutopolis 3:38.97, 2. Effingham 3:44.95, 3. St. Anthony 3:54.82, 4. Newton 4:00.40, 5. Effingham 4:03.14

3200-meter: 1. Probst (T) 10:52.52, 2. McGammon (E) 10:53.06, 3. Isley (T) 11:35.24, 4. Gonzalez (N) 12:29.88, 5. Litzelman (N) 12:53.13

800-meter run: 1. Donaldson (E) 2:16.70, 2. Siner (E) 2:18.91, 3. Mette (T) 2:20.47, 4. Hewing (T) 2:26.18, 5. Sagar (SA) 2:28.95

Pole vault: 1. An McWorter (T) 13-0, 2. Au McWorter (T) 12-6, 3. Workman (SA) 12-0, 4. Hartke (SA) 11-6

110-meter hurdles: 1. Blievernicht (T) 16.62, 2. Hecht (E) 16.74, 3. Drees (T) 17.06, 4. Apple (N) 19.71

400-meter run: 1. Blievernicht (T) 51.31, 2. Stone (N) 53.48, 3. Chase (E) 57.18, 4. Mette (T) 57.97, 5. Dhon (N) 58.38

Shot put: 1. Boggs (E) 47-5.5, 2. Arndt (E) 43-11.75, 3. Jansen (T) 38-7.5, 4. Vahling (T) 37-3, 5. Frohning (N) 37-2.5

1600-meter run: 1. Gardewine (SA) 4:54.22, 2. Donaldson (E) 5:12.26, 3. Probst (T) 5:15.28, 4. Isley (T) 5:20.59, 5. Stone (N) 5:21.60

300 long hurdles: 1. Drees (T) 41.68, 2. Hecht (E) 42.59, 3. Blievernicht (T) 46.79, 4. Apple (N) 48.39, 5. Bushue (E) 49.24

Long jump: 1. Hunt (T) 20-11, 2. Heuerman (T) 19-11, 3. Louis (N) 19-3, 4. McKrillus (N) 18-9.5, 5. Nieman (E) 18-0.5

100-meter sprint: 1. Percival (E) 12.09, 2. Chase (E) 12.36, 3. Goedde (T) 12.65, 4. McCrills (N) 12.86, 5. Beckman (T) 12.96

200-meter run: 1. Goedde (T) 25.08, 2. McGregor (E) 25.17, 3. Dham (N) 25.53, 4. Sudkamp (T) 25.77, 5. Workman (N) 25.95

Triple jump: 1. Heuerman (T) 40-8, 2. Hunt (T) 39-1, 3. Workman (N) 37-10, 4. Nieman (T) 36-5.5, 5. Lohman (E) 34-10.5

Pirates place second, third in Robinson

Despite a school record in the boys pole vault, the Cumberland Pirates took third in Robinson while their female counterparts took second.

Monte Wolke tied the Pirates’ pole vault record with a height of 13-06, good for first place by a full foot.

On the boys side, he was joined in the winner’s circle by Tye Sutherland in the 400-meter dash, winning the race in 51 seconds.

Cumberland’s 4x800-meter relay team also won their race in 8:43.19.

In girls’ action, Shaina Oakley was a force, winning the 100-meter dash (13.97), the 200-meter dash (28.68) and the 400-meter dash (1:06.58).

Cumberland also won the 4x800 girls relay in 11:07.8 and the 4x400 in 4:31.79, while Ivy Cornwell won the long jump with a distance of 14-00.5.

BOYS RESULTS

1. Robinson 133, 2. Oblong 56, 3. Cumberland 55, 4. Pal/Hut 21

110 hurdles: 1. Akande (R) 15.09, 2. Fear (O) 17.92, 3. Logan (R) 18.91, 4. Hays (R) 20.84, 5. Gray (PH) 21.06

Discus: 1. Richart (R) 130-03, 2. Berty (R) 119-05, 3. Keeler (R) 115-09.5, 4. Wolke (C) 107-03, 5. Cravens (R) 97-05

4x800: 1. Cumberland 8:43.19, 2. Robinson 8:54.78, 3. Oblong 10:26.40

4x100: 1. Robinson 47.07, 2. Oblong 49.32

3200-meter run: 1. Treadway (R) 10:58.21, 2. Roberts (PH) 11:20.56, 3. Fiscus (R) 11:46.61, 4. Tracy (R) 12:54.21

Shot put: 1. Keeler (R) 45-08, 2. Ric4hart (R) 42-02, 3. Berty (R) 41-03.5, 4. Fear (O) 37-05.5, 5. Harrison (R) 37-01

100-meter dash: 1. Blagrave (R) 11.78, 2. Allen (O) 12.30, 3. Chapman (R) 12.31, 4. Howard (C) 12.38, 5. Fleer (O) 12.52

800-meter run: 1. Wright (R) 2:12.75, 2. Decker (PH) 2:25.98, 3. Thompson (C) 2:29.67, 4. McMechan (C) 2:33.19, 5. Schalasky (O) 2:40.87

High jump: 1. Kiger (PH) 06-02, 2. Chipman (R) 06-01, 3. Allen (O) 05-07, 3. Lemmon (O) 05-07, 3. Beard (C) 05-07

Triple jump: 1. Hays (R) 37-08, 2. Salesman (R) 35-08, 3. McDonald (R) 33-06.25, 4. Lemmon 32-10, 5. Inboden (O) 31-04

Long jump: 1. Bopp (R) 19-03.5, 2. Jacobs (O) 18-09, 3. Smith (R) 18-06.5, 4. Lewis (C) 18-06.25, 5. Elliott (R) 18-04

Pole vault: 1. Wolke (C) 13-06, 2. Keeler (R) 12-06, 3. Day (C) 10-06, 4. Thompson (C) 09-06, 5. Cross (O) 08-00

4x200: 1. Robinson 1:40.18, 2. Cumberland 1:43.81, 3. Oblong 1:45.98

400-meter dash: 1. Sutherland (C) 51.00, 2. Bopp (R) 54.15, 3. Kemper (C) 55.39, 4. Chapman (R) 57.25, 5. Brown (R) 58.22

300 hurdles: 1. Fear (O) 45.44, 2. Logan (R) 46.92, 3. Hays (R) 47.25, 4. Ault (C) 48.09, 5. Mayhew (O) 53.7

1600-meter run: 1. Tennison (R) 4:55.68, 2. Roberts (PH) 5:14.76, 3. Pinkston (R) 5:20.06, 4. Ruholl (C) 5;24.97, 5. Fiscus (R) 5:30.58

200-meter dash: 1. Blagrave (R) 23.37, 2. Shuey (C) 24.44, 3. Smith (R) 24.68, 4. Fleek (O) 24.77, 5. Kiger (PH) 25.00

4X400: 1. Robinson 3:50.32, 2. Oblong 4:17.35

GIRLS RESULTS

1. Robinson 131, 2. Cumberland 85, 3. Oblong 21, 4. Pal/Hut 8

100 hurdles: 1. Thomas (R) 18.02, 2. Wolf (R) 18.88, 3. Sowers (C) 21.04,

4x800: 1. Cumberland 11:07.60, 2. Robinson 12:22.17

4x100: 1. Robinson 56.67, 2. Cumberland 58.08, 3. Oblong 1:00.60

Shot put: 1. Keeler (R) 32-03, 2. Gower (PH) 32-00.5, 3. Dart (O) 26-00.5, 4. Ault (C) 25-11

Discus: 1. Keeler (R) 73-02, 2. Campanella (O) 71-02.5, 3. Dart (O) 65-06.5, 4. Ault 62-03.5

3200-meter run: 1. Hawkins 13:46.48, 2. Malone (R) 16:22.20, 3. Ingram (C) 16:40.36

100-meter dash: 1. Oakley (C) 13.97, 2. Thomas (R) 14.05, 3. Collard (O) 14.41, 4. Gower (PH) 15.06, 5. Hoagland (R) 15.13

800-meter run: 1. Callaway (R) 2:46.57, 2. Peters (C) 2:49.66, 3. Trimble (R) 3:08.11, 4. Ross (C) 3:25.29

Long jump: 1. Cornwell (C) 14-00.5, 2. Goff (R) 13-10, 3. Collard (O) 13-06, 4. Knoblett (PH) 13-02, 5. Hoagland (R) 12-10.25

High jump: 1. Wolf (R) 04-08, 2. Brumleve (C) 04-05, 3. Deters (C) 04-03, 4. Beard (R) 04-01

4x200: 1. Robinson 2:00.43, 2. Cumberland 2:04.89

Triple jump: 1. Bopp (R) 30-10, 2. Gower (R) 28-05

Pole vault: 1. Hawkins (R) 07-06, 2. Hetzler (R) 06-00

400-meter dash: 1. Oakley (C) 1:06.58, 2. Bopp (R) 1:08.51, 3. Callaway (R) 1:10.53, 4. Deters (C) 1:12.16, 5. Schroeder (O) 1:14.52

300 hurdles: 1. Childress (R) 51.92, 2. Thomas (R) 54.01, 3. Sowers (C) 55.20, 4. Wolf 1:09

1600-meter run: 1. Bowen (R) 6:46.15, 2. Ross (C) 7:05.95, 3. Ingram (C) 7:47.01, 4. Atteberry (R) 7:59.11

200-meter dash: 1. Oakley (C) 28.68, 2. Cornwell (C) 30.27, 3. Correll (R) 30.34, 4. Fear (R) 30.03

4x400: 1. Cumberland 4:31.79, 2. Robinson 5:00.28

1
Text Only
Sports
  • 7-29NewtonOrientmain.JPG Newton's season ends in 14-4 loss

     Newton Post 20 almost pulled another comeback off against the Orient Miners, cutting a 5-1 deficit to 5-4 midway through Monday night’s game.
    But Newton’s Junior Legion Fifth Division tournament run came to an end, as Orient rattled off nine runs in the sixth inning and clinched a spot in the state tournament with a 14-4 win.

    July 29, 2014 2 Photos

  • 7-28NewtonSundaygame2.JPG Comeback win keeps Post 20 alive in 10-7 win

    Newton Post 120 didn’t let a 4-1 deficit get to them against Highland Post 439, using a patient approach in the face of an elimination game.
    Three bases-loaded walks in the bottom of the third tied the game at 4-4, and with the bases loaded down 5-4 in the fourth, Tim Weber broke the game open with a two-run double and an error.
    By the time the dust settled, Newton led 10-5 heading to the sixth inning and would hold on to a 10-7 win to keep its season alive.

    July 28, 2014 1 Photo

  • 7-28NewtonSundaygame1.JPG Salem deals Newton first divisional loss

    Mitch Bierman started off Newton Post 20’s game against Salem Post 128 with a bang Sunday afternoon, hitting a leadoff triple and scoring on the next batter.
    Post 20’s offense didn’t follow his lead from there, as Newton had just three more hits and no runs, and falling in a Junior Legion Fifth Division winner’s bracket game to Salem 12-1 in seven innings.

    July 28, 2014 1 Photo

  • DSC_0725.JPG Newton Post 20 bests Belleville Post 58 in opener 6-1
    After a 9-3 loss to Breese Post 252 Gray Monday night, Newton Post 20 coach John Grunloh predicted the five-day break until the Junior Legion Fifth Division tournament would be good for his players, especially his pitchers. 
    Mitch Jansen proved his coach right, spinning a gem in Newton's opener Saturday afternoon as Post 20 made short work of Belleville Post 58 6-1. 

    July 26, 2014 1 Photo

  • daughertyfootball.jpg Hearts to prep with Mattoon 7-on-7

    Two weeks ago, Effingham was supposed to start shaking off the rust with a 7-on-7 football tournament in Mattoon. Naturally, it rained and was canceled.
    So Saturday, the Flaming Hearts will head up to Mattoon and play their first 7-on-7 event of the season, taking part in an 10- team field with Mattoon, Rochester, Robinson, Marshall, Cahokia and Pleasant Plains from Illinois, with Terre Haute North and Northview coming from Indiana. Rochester is bringing two squads.

    July 25, 2014 1 Photo

  • Mammoser3.jpg Newton Post 20 plays Belleville Saturday

    With the District 23 tournament behind them, Newton Post 20 now knows its fate for the Fifth Division Junior Legion tournament this weekend in Bethalto.
    Newton will play Belleville Post 58 at 2:45 p.m. Saturday afternoon in Bethalto, in the third game of six on the day.

    July 25, 2014 1 Photo

  • Bateman.jpg Effingham's season comes to a close with 11-1 loss to Salem

    A 1-0 lead for Effingham Post 120 rapidly evaporated, and the post’s Junior Legion season came to an end with a 11-1 loss in five innings to Salem Post 128 Tuesday night.
    The game was for the final spot of District 23 in the divisional tournament, with Newton Post 20 and Breese Post 252 Gray punching their tickets by winning their district divisions.

    July 23, 2014 2 Photos

  • Bierman.jpg Newton Post 20 falls short against Breese Gray 9-3

    While the District 23 title ultimately exceeded Newton Post 20’s grasp, their season will continue in Bethalto.
    Newton took on Breese Post 252 Gray for the Junior Legion District 23 title as the two division winners, but Breese’s bats proved too much for Newton in an 9-3 loss for Post 20.
    “The innings where they put some runs on us, we gave them some extra outs,” said Newton coach John Grunloh. “You’ve got to make the plays when you play better teams.”

    July 22, 2014 2 Photos

  • Barnes3.jpg Barnes' one-hitter boosts Post 120; Effingham beats Dieterich 1-0

    Ryan Barnes hasn’t seen a lot of time with Effingham Post 120’s junior legion team this season, but he showed up in a big way Monday night in a 1-0 win over Dieterich Post 628.
    The win kept Effingham’s season alive one more day in the Junior Legion District 23 tournament, as the post will face Salem Post 128 at 5:30 p.m. today for the district’s final spot in the divisional round. Salem Post 128 downed Mt. Vernon Post 141 1-0 in the West Division loser’s bracket, setting up the final with Effingham today.

    July 22, 2014 2 Photos

  • Mammoser2.jpg Newton Post 20 tops Effingham Post 120 7-5 late

    Most of the games at the Junior Legion District 23 tournament have seen pitching take control, but the pitchers in Sunday night's Effingham Post 120/Newton Post 20 game faced an uphill battle.
    While Brock Mammoser started the game for Post 20 on the hill and struggled, he came through with the biggest hit in the game, putting Newton up for good in a 7-5 win over Effingham.

    July 21, 2014 2 Photos

AP Video
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.