Effingham Daily News, Effingham, IL

Sports

May 4, 2014

Eagles third, Hearts fourth in Newton

NEWTON — Charleston took first at the Eagle Invite with 89 points, in a loaded field where the top four teams were separated by 12 points.

Shelbyville took second place with 83, Newton finished third with 78 and Effingham was one point back in fourth with 77.

Teutopolis finished eighth with 35 points, Altamont was 11th with 17 points and St. Anthony was 12th with 12 points.

Newton started strong, grabbing a win in the 100-meter dash by Luke Stone with a time of 11.56. The team of Brycen Dhom, Kaleb Wittgan, Daniel McCrillis and Keith King won the 4x200 freshman/sophomore relay in 1:41.06, rounding out Newton's wins on the day.

Effingham earned two wins as well, starting with Collin Hecht in the 300-meter hurdles, besting the field with a time of 43.64. Kyle Niebrugge and Marcus Robinson finished one-two for the Flaming Hearts in the high jump, jumping 06-02 and 05-10, respectively,

The Wooden Shoes picked up a win from Kyle Blievernicht in the 400-meter dash with a time of 51.38, while Justin Hunt joined him with a win in the long jump with a distance of 21-04.

Neither Altamont nor St. Anthony won any events on the day. Andrew Sharp had Altamont's best finish, taking second in the 400 behind Blievernicht. Andrew Gardewine was St. Anthony's highest placer, earning second in the 800-meter run with a time of 1:58.56.

Cowden-Herrick also competed but did not place in any events.

RESULTS

1. Charleston 89, 2. Shelbyville 83, 3. Newton 78, 4. Effingham 77, 5. Robinson 63, 6. Mattoon 54, 7. Fairfield 37, 8. Teutopolis 35, 9. Cisne 30, 10. Vandalia 22, 11. Altamont 17, 12. St. Anthony 12, 13. Casey-Westfield 10, 14. Red Hill 7


100-meter dash: 1. L. Stone (N) 11.56, 2. Armstrong (M) 11.65, 3. Land (F) 11.66, 4. Hendryx (SH) 11.80, 5. Borah (F) 11.81, 6. Shadwell (SH) 11.91

200-meter dash: 1. Blagrave (R) 23.27, 2. Freeland (CH) 23.34, 3. Angel (N) 23.76, 4. Turner (CH) 23.92, 5. Land (F) 24.09, 6. Percival (E) 24.31

400-meter dash: 1. K. Blievernicht (T) 51.38, 2. Sharp (A) 51.97, 3. L. Stone (N) 52.40, 4. Tewell (RH) 53.41, 5. Chipman (R) 53.95, 6. Henze (SH) 54.48

800-meter run: 1. Garrett (CH) 1:57.86, 2. Gardewine (SA) 1:58.56, 3. Martin (SH) 1:59.65, 4. Zerrusen (E) 2:00.98, 5. Walker (CH) 2:10.99, 6. Wade (SH) 2:11.44

1600-meter run: 1. Garrett (CH) 4:32.73, 2. Kakac (F) 4:34.71, 3. Tennison (R) 4:38.77, 4. Plummer (SH) 4:43.69, 5. Wilson (SH) 4:45.39, 6. Holmes (RH) 4:48.36

3200-meter run: 1. Skinner (SH) 9:45.02, 2. Kakac (F) 10:00.03, 3. Bell (CH) 10:00.70, 4. Stockdale (SH) 10:10.39, 5. Mejdrich (CH) 10:35.83, 6. Isley (T) 10:51.93

110 hurdles: 1. Matthews (CI) 14.96, 2. Gordon (V) 15.71, 3. Hecht (E) 16.55, 4. McConnell (SH) 16.97, 5. Harper (RH) 17.53, 6. Volk (N) 17.55

300 hurdles: 1. Hecht (E) 43.64, 2. Volk (N) 44.72, 3. Apple (N) 45.44, 4. Jackson (M) 45.59, 5. Sager (SA) 46.22, 6. Copper (CH) 46.37

4x100: 1. Charleston 44.97, 2. Newton 45.07, 3. Mattoon 45.09, 4. Shelbyville 45.12, 5. Effingham 45.61

4x200: 1. Mattoon 1:34.35, 2. Charleston 1:34.81, 3. Shelbyville 1:35.21, 4. Newton 1:37.35, 5. Fairfield 1:38.53

4x400: 1. Shelbyville 3:31.59, 2. Newton 3:33.03, 3. Teutopolis 3:34.76, 4. Effingham 3:42.39, 5. Robinson 3:42.49

4x800: 1. Shelbyville 8:27.91, 2. Robinson 8:37.97, 3. Mattoon 8:43.98, 4. Altamont 8:48.38, 5. Charleston 8:56.39

High jump: 1. Niebrugge (E) 06-02, 2. Robinson (E) 05-10, 3. Barker (CH) 05-08, 4. Coomer (F) 05-06, 4. Mette (T) 05-06, 6. Hughes 05-04

Pole vault: 1. Smith (CW) 15-09, 2. Black (CH) 15-00, 3. Gordon (V) 14-00, 4. Au. McWhorter (T) 13-00, 5. Wortman (SA) 12-06, 6. An. McWhorter (T) 12-06

Long jump: 1. Hunt (T) 21-04, 2. Smith (R) 20-01.5, 3. Peifer (SH) 19-11, 4. Smith (M) 19-09, 5. Bopp (R) 19-07, 6. Barker (CH) 18-09

Triple jump: 1. Barker (CH) 40-11.5, 2. Meyer (V) 38-08, 3. Thomas (F) 37-09, 4. Hays (R) 37-07.5, 5. Nieman (E) 37-07, 6. Workman (N) 37-03

Shot put: 1. Matthews (CI) 48-01.75, 2. Evans (M) 43-05.25, 3. Arndt (E) 42-11.5, 4. Boggs (E) 42-11.25, 5. Richart (R) 42-08.25, 6. Keeler (R) 41-05

Discus: 1. Matthews (CI) 141-10, 2. Wagner (M) 139-06, 3. Boggs (E) 135-02, 4. Arndt (E) 131-06, 5. Riddle (C) 130-06, 6. Seidel (A) 130-03

4x200 F/S: 1. Nweton 1:39.21, 2. Robinson 1:41.06, 3. Effingham 1:41.25, 4. Shelbyville 1:45.49, 5. Altamont 1:48.79

4x400 F/S: 1. Robinson 3:41.31, 2. Newton 3:48.15, 3. Shelbyville 3:50.12, 4. Effingham 3:53.70, 5. Altmaont 3:55.21

Neoga girls win at Cumberland

Neoga took first place at the Pirate Invitational, scoring 131 points and taking first-place in an 11-team field.

They beat out Teutopolis' second-place score of 113. Cumberland had 64 points and finished fourth, St. Anthony took seventh with 35 points, Altamont tied for eighth with 19 points, Brownstown/St. Elmo finished 10th in seven points and Stew-Stras took 11th with two points.

Taylor Rich won the triple jump for Neoga, jumping 33-03.50 to take home the title, and Olivia Ott joined her with a win in the field, jumping 15-09.5 to win the long jump, besting teammate Courntye Croy. Neoga's other individual event win was by Brittany Deters, who won the 100-meter hurdles in 17.28.

The Indians also won the 4x100-meter relay, with Rich, Mallori Harshman, Kellie Kastl and Demmie long running it in 52.52. Neoga aslo won the 4x200 in 1:50.75.

Teutopolis earned three wins on the day, with Rachel Westendorf winning both the pole vault (10-06) and the 300-meter hurdles (50.62), while Anna Hartke won the high jump with a height of 05-02.

Cumberland won one individual event, with Brittany Wallace taking the 400-meter dash in 1:01.96. The Pirates also won the 4x400 relay, with Wallace, Tegan Beard, Shaina Oakley and Logan Peters finishing in 4:21.62. Leah Hutchison swapped in for Oakley in the 4x800 and the Pirates won that event as well, in 10:26.08.

St. Anthony's lone event win was from Anna Sophia Keller, running the 1600-meter in 4:52.68, breaking her own school record by nearly 10 seconds.

Mackenzie Hoene had Altamont's top finish, taking second in the 100-meter hurdles behind Deters in 17.41. Leah Goldstein took third in the 200-meter dash.

Emily Bone earned all seven of B/SE's points, finishing fourth in the 400-meter dash, fifth in the high jump and sixth in the 100-meter dash.

Anna Yakey's fifth-place finish in the long jump earned Stew-Stras its two points.

RESULTS

1. Neoga 131, 2. Teutopolis 113, 3. Marshall 81, 4. Cumberland 64, 5. Vandalia 43, 6. Red Hill 39, 7. St. Anthony 35, 8. Flora 19, 8. Altamont 19, 10. Brownstown/St. Elmo 7, 11. Stew-Stras 2


4x400: 1. Cumberland 4:21.62, 2. Neoga 4:23.02, 3. Teutopolis 4:24.00, 4. Marshall 4:33.00, 5. St. Anthony 4:38.18, 6. Altamont 4:50.00

Pole vault: 1. Westendorf (T) 10-06, 2. Slaughter (SA) 10-00, 3. Meyer (V) 09-06, 4. Bueker (T) 09-06, 5. S. Wortman (SA) 09-00

300 hurdles: 1. Westendorf (T) 50.62, 2. B. Deters (N) 51.08, 3. La. Jansen (T) 52.06, 3. Miller (V) 52.06, 5. Jones (M) 52.65, 6. Powden (RH) 53.75

4x800: 1. Cumberland 10:26.08, 2. Teutopolis 10:46.52, 3. Neoga 11:26.43, 4. Marshall 12:42.90

Triple jump: 1. Rich (N) 33-03.50, 2. Schmidt (T) 32-03, 3. Wendt (SA) 31-07.25, 4. Hartke (T) 30-02.75, 5. Block (F) 30-01.5, 6. Kastl (N) 28-10.5

3200-meter run: 1. Davidson (M) 13:06.02, 2. Gorrell (M) 13.15.46, 3. Peters (C) 13:23.43, 4. Ewing (N) 13:58.71, 5. Gibson (N) 14:00.84, 6. Repking (T) 14:13.50

High jump: 1. Hartke (T) 05-02, 2. Hotze (N) 05-00, 3. Dashiell (M) 04-10, 4. Walton (V) 04-10, 5. Bone (B) 04-10, 6. Davidson (M) 04-08

Shot put: 1. Western (RH) 36-09.5, 2. Hoene (T) 30-04.5, 3. Buening (N) 29-01.5, 4. Alumbaugh (N) 28-05, 5. Willey (T) 28-05), 6. Lieberman (RH) 27-09.5

100 hurdles: 1. B. Deters (N) 17.28, 2. M. Hoene (A) 17.41, 3. Jones (M) 17.57, 4. Miller (V) 17.66, 5. Hill (N) 17.78, 6. Tomasino (M) 18.16

1600-meter run: 1. Keller (SA) 4:52.68, 2. Hutchison (C) 5:52.41, 3. Breer (T) 5:59.00, 4. Davidson (M) 6:03.63, 5. Butler (N) 6:12.80, 6. Gorrell (M) 6:25.96

Discus: 1. Western (RH) 116-01, 2. Buening (N) 90-11, 3. Willey (T) 89-01, 4. Apke (T) 83-04, 5. Weaver (M) 82-06, 6. Lieberman (RH) 78-09

100-meter dash: 1. Henry (M) 13.18, 2. Staley (F) 13.24, 3. Meyer (V) 13.28, 4. L. Goldstein (A) 13.38, 5. Westendorf (T) 13.62, 6. Bone (B) 13.72

Long jump: 1. Ott (N) 15-09.5, 2. Croy (N) 15-01.25, 3. Wendt (SA) 14-11.25, 4. Schmidt (T) 14-03.50, 5. Yakey (SS) 14-01.5, 6. Block (F) 14-01

4x100: 1. Neoga 52.52, 2. Marshall 52.84, 3. Red Hill 53.43, 4. Vandalia 53.84, 5. Teutopolis 55.78, 6. Cumberland 56.28

400-meter dash: 1. Wallace (C) 1:01.96, 2. Weichman (T) 1:02.50, 3. Staley (F) 1:02.77, 4. Bone (B) 1:02.84, 5. Grooms (M) 1:02.88, 6. Beard (C) 1:03.77

200-meter dash: 1. Henry (M) 27.16, 2. Croy (N) 27.22, 3. L. Goldstein (A) 27.44, 4. Meyer (V) 27.53, 5. Block (F) 28.59, 6. Slaughter (SA) 28.79

800-meter run: 1. Paslay (V) 2:31.15, 2. Hutchison (C) 2:34.93, 3. Butler (N) 2:36.90, 4. Peters (C) 2:38.31, 5. Buchanan (RH) 2;38.71, 6. Breer (T) 2:43.47

4x200: 1. Neoga 1:50.75, 2. Red Hill 1:56.96, 3. Cumberland 1:57.24, Teutopolis 2:00.02, 5. Marshall 2:07.52

 

1
Text Only
Sports
  • Bateman.jpg Effingham's season comes to a close with 11-1 loss to Salem

    A 1-0 lead for Effingham Post 120 rapidly evaporated, and the post’s Junior Legion season came to an end with a 11-1 loss in five innings to Salem Post 128 Tuesday night.
    The game was for the final spot of District 23 in the divisional tournament, with Newton Post 20 and Breese Post 252 Gray punching their tickets by winning their district divisions.

    July 23, 2014 2 Photos

  • Bierman.jpg Newton Post 20 falls short against Breese Gray 9-3

    While the District 23 title ultimately exceeded Newton Post 20’s grasp, their season will continue in Bethalto.
    Newton took on Breese Post 252 Gray for the Junior Legion District 23 title as the two division winners, but Breese’s bats proved too much for Newton in an 9-3 loss for Post 20.
    “The innings where they put some runs on us, we gave them some extra outs,” said Newton coach John Grunloh. “You’ve got to make the plays when you play better teams.”

    July 22, 2014 2 Photos

  • Barnes3.jpg Barnes' one-hitter boosts Post 120; Effingham beats Dieterich 1-0

    Ryan Barnes hasn’t seen a lot of time with Effingham Post 120’s junior legion team this season, but he showed up in a big way Monday night in a 1-0 win over Dieterich Post 628.
    The win kept Effingham’s season alive one more day in the Junior Legion District 23 tournament, as the post will face Salem Post 128 at 5:30 p.m. today for the district’s final spot in the divisional round. Salem Post 128 downed Mt. Vernon Post 141 1-0 in the West Division loser’s bracket, setting up the final with Effingham today.

    July 22, 2014 2 Photos

  • Mammoser2.jpg Newton Post 20 tops Effingham Post 120 7-5 late

    Most of the games at the Junior Legion District 23 tournament have seen pitching take control, but the pitchers in Sunday night's Effingham Post 120/Newton Post 20 game faced an uphill battle.
    While Brock Mammoser started the game for Post 20 on the hill and struggled, he came through with the biggest hit in the game, putting Newton up for good in a 7-5 win over Effingham.

    July 21, 2014 2 Photos

  • Campton.jpg Dieterich Post 628 eliminates Teutopolis Post 924 3-2

    Errors proved to be Teutpolis Post 924's undoing against Dieterich Post 628, as Dieterich's sixth-inning rally in an 3-2 win were boosted by three Teutopolis errors
    To lead off the sixth, Trenton Poe reached on an error by Brock Bueker, and came around to score on an infield single by Ryan Radloff with a throwing error on Bueker. Poe was already on third when the ball went in the Teutopolis dugout, awarding Poe home to tie the game.
    Bryce McClain followed with an RBI single to score Radloff and put Post 628 up for good. Dieterich scored again on a Briar Schmidt groundout where first baseman Brant Bueker tried to get an inning-ending out at second, but the throw was wild and brought home McClain.

    July 21, 2014 1 Photo

  • Teutopolis, Deters down Altamont Post 512 2-0

    TEUTOPOLIS — Lucas Deters didn't get a ton of run support from his Teutopolis Post 924 teammates, but he didn't need much in a complete-game shutout, and Teutopolis ended Altamont Post 512's season with a 2-0 win Sunday afternoon.
    Deters' efforts at the Junior Legion District 23 tournament kept Teutopolis alive in the loser's bracket to face Dieterich Post 628 immediately following the win.

    July 21, 2014

  • Poe.jpg Two-out rally pushes Dieterich to win; Post 628 beats Vandalia Post 95 4-3

    Down one with two outs and Vandalia Post 95 ace Zach Schaal coming in in relief, Dieterich Post 628 had a tough task to keep its season alive.
    But down 3-2, Cole Hartke and Charlie Thoele laced back-to-back singles to score Briar Schmidt and Flach, respectively, to take a 4-3 lead.
    Clayton Campton held the lead in the seventh, striking out two and getting Post 95 in order to keep Dieterich's season alive.

    July 21, 2014 1 Photo

  • Jansen.jpg Late Newton rally downs Robinson 4-2

    Newton Post 20 rarely had an answer for Robinson Post 69's Brayden Burch, but thanks to a few key Robinson errors, Newton took their District 23 opener 4-2 Friday night.
    With the game tied at 1-1 in the bottom of the sixth, Mitch Jansen led off with a walk, followed by Tim Weber reaching on an error by Robinson shortstop Zander Laino and a bunt single by Luke Geier.
    Mike Carr came through with a bloop single to center, scoring Jansen to put Newton up 2-1.Burch struck out John Grunloh and Joe Stone, but second baseman Cameron Neese booted a grounder by Mitch Bierman and two more runs scored.

    July 19, 2014 1 Photo

  • Kenter2.jpg Teutopolis takes down South Central 3-1

    Teutopolis Post 924 scored its first run two batters into the game and would never trail from there, holding off late rallies from South Central Post 519 to win 3-1 at the Junior Legion District 23 tournament Friday night.

    July 19, 2014 2 Photos

  • Clausius (2).JPG Post 120 pulls away from Dieterich

    A pitcher’s duel between Effingham’s Will Clausius and Dieterich’s Charlie Thoele broke not at the plate, but on the mound.
    Tied 0-0 in the bottom of the fifth, Effingham Post 120 got its first run via a bases-loaded, two out balk. The lead would hold up as Post 120’s offense sparked, and Effingham beat Dieterich Post 628 5-0 in the Junior Legion District 23 tournament opener.

    July 18, 2014 2 Photos

AP Video
Parade
Magazine

Click HERE to read all your Parade favorites including Hollywood Wire, Celebrity interviews and photo galleries, Food recipes and cooking tips, Games and lots more.